پرسش و پاسخ

فرم اختصاصی چیست ؟

فرم اختصاصی در چاپ در واقع فرم استاندارد و روال صحیح انجام یک سفارش چاپی است.
در این فرم فقط یک سفارش در خروجی سند چاپ قرار می گیرد.
ناظر چاپ در تمامی مراحل پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ، نظارت و کنترل دقیق و حرفه ای خود را انجام خواهد داد. در این فرم امکان اعمال کنترلهای فنی نظیر تغییر فشار سیلندر ، تنظیم شیرهای انتقال مرکب، تغییر مقدار پ هاش ماشین به هنگام چاپ برای اپراتور وجود دارد.

در فرم اختصاصی بر خلاف فرم های عمومی ، محدودیتی در انتخاب نوع متریال چاپی وجود ندارد. همچنین امکان چاپ فرمهایی با رنگهای اسپات و بیش از چهار رنگ وجود دارد.

فرم عمومی چیست؟

در این نوع فرم چاپی به منظور کاهش قیمت تمام شده چند سفارش چاپی با یک استاندارد و متریال یکسان در یک سند خروجی فرمبندی می شوند.
در فرم عمومی هزینه های لیتوگرافی، چاپ و تا حدودی برش و بسته بندی بین چندین سفارش سرشکن می شود و از این رو قیمت تمام شده هر یک از سفارشات کاهش می یابد.
برخلاف فرمهای اختصاصی امکان اعمال سلیقه ی ناظر چاپ و مشتری در زمان چاپ امکان پذیر نیست و در این حالت ناظر چاپ و اپراتور ماشین فقط به استانداردهای عمومی می پردازند. با توجه به اینکه در فرم عمومی سفارشات مختلف با رنگ های مختلف در کنار هم چیدمان میشوند امکان کنترل شیرهای انتقال مرکب به حداقل کاهش می یابد.
در یک مقایسه کلی میتوان اینطور درنظر گرفت که کیفیت در فرمهای اختصاصی بالاتر و قیمت در فرمهای عمومی پایین تر است.

استانداردهایی برای فرمهای عمومی از قبیل متریال چاپ ، اندازه ، شمارگان، تعداد رنگ، یکرو و دورو بودن، پوشش های تکمیلی و نوع برش از قبل تعریف می شود و مشتری ملزم به رعایت همان موارد است.

زمان تحویل سفارشات چاپی چگونه است؟

زمان تحویل سفارشات چاپی با توجه به نوع سفارش و خدمات تکمیلی متغیر است ولی آنچه در پاسخ به این سوال میتوان گفت زمانبندی سفارشات معمول چاپ افست بر مبنای روز کاری بدون در نظر گرفتن روزهای تعطیل در فرمهای اختصاصی است.

تراکت در اندازه و تیراژ دلخواه 1 روز
کارت ویزیت بسته به نوع خدمات تکمیلی 1 تا 7 روز
بروشور و کاتالوگ بسته به خدمات تکمیلی 2 تا 7 روز
کتاب و آگهی نامه 3 روز
مجله 3 روز
ساک دستی 7 تا 10 روز
جعبه مقوایی بسته به نوع صحافی 5 تا 10 روز
جعبه های لمینیتی بسته به نوع صحافی و اندازه و متریال 10 تا 25 روز
پوستر 1 روز

تفاوت کاتالوگ و بروشور چیست؟

کاتالوگ به معرفی مجموعه ای کامل از کالا و خدمات یک شرکت می پردازد به گونه ای که معولا کاتالوگ را تولید کننده برای مصرف کننده نهایی تدوین و تولید میکند و آنرا در اختیار فروشندگان نهایی محصول قرار می دهند. در کاتالوگ با خلاصه کردن مطالب و استفاده از ترکیب متن و عکس جهت برقراری بیشترین ارتباط  و همچنین پرهیز از پرگویی در توضیحات به مخاطب امکان سنجیده ترین انتخاب را میدهد.

بروشور بر خلاف کاتالوگ که به صورت کلی تمامی کالا و خدمات یک شرکت را معرفی میکند، مجوعه ای از اطلاعات جزئی یک کالا یا خدمت را به طور کامل با توضیحات فنی و نوع کاربرد (طریقه مصرف، رنگبندی، نوع حمل)  و … در بر میگیرد.
معولا بروشورهای جداگانه ای برای فروشندگان و مصرف کنندگان تهیه می شود تا اطلاعات هر دو گروه تامین شود.
بروشورها را میتوان در اندازه ها و سایز های متنوع تری تولید کرد و بنا به نیاز شمارگان های مختلفی برای هر کالا یا خدمت در نظر گرفت

فایل خود را چگونه ارسال کنم؟

شما می توانید هم از طریق ایمیل دفتر چاپ زرد و هم به نشانی ما به صورت CD و یا بصورت پیوست فایل در تلگرام فایل خود را برای ما ارسال فرمایید .
پس از ارسال ایمیل از رسیدن ایمیل به ما اطمینان حاصل فرمایید.

ایمیل : yellowgraphic@yahoo.com ، info@yellowprint.net

فایل ارسالی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

فایل های که جهت چاپ افست ارسال می شوند باید با رزولوشن 300 PPI ، مد رنگی CMYK 8 bits و با فرمت های JPEG / TIFF / PDF ارسال شوند.
هریک از این فرمت ها برای موارد گوناگون بهترین انتخاب می باشند در ضمن برخلاف باور عمومی و البته صحیح بسیاری از طراحان گرافیک که از ارسال فایل با فرمت JPG نگران کیفیت خروجی چاپ فایل خود هستند باید این نکته رو یادآور بشویم که تفاوت در عمل بسیار ناچیز و فقط در مورد سفارشات نفیس این دقت ضروری است .
فایل هایی که برای چاپ Outdoor ارسال می شوند رزولوشن 72 تا 150 PPI بنا بر اندازه ی چاپ کافی میباشد.
در موارد چاپ دیجیتالی که دستگاه آن مجهز به تونر و یا تانک های رنگی کمکی شده است مثلا پرینترهای CD شش رنگ و هشت رنگ، فایل خود را با مد رنگ RGB ارسال فرمایید تا نرم افزار مدیریت رنگ آن دستگاه نزدیک ترین رنگ و بزرگتر از دایره ی رنگی CMYK بتواند ایجاد نماید.

آیا سفارشات گارانتی دارند؟

بله، کیفیت کلیه سفارشات چاپی ضمانت می شوند. در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی دفتر چاپ زرد پاسخگو بوده و جهت جبران خسارت اقدام خواهد نمود.

برای کارت ویزیت از چه جنس هایی میتوان استفاده کرد ؟

جنس هایی که در فرم های عمومی میتوان انتخاب کرد محدود به چند مورد فراگیر است از قبیل:
گلاسه 300 گرم با پوشش یووی و یا سلفون مات و براق ، گلاسه 300 گرم با لمینبت مات و براق، کتان 300 گرم و PVC
ولی چنانچه فرم های اختصاصی را برگزیدید میتوانید دایره ی وسیعی به انتخاب متریال های خود بیافزایید.
انواع مقوای فابریانو، کهلر، چکشی، کرافت ، کارتی ، کاغذ پلاست، pvc ، انواع گلاسه و البته طیف وسیعی از خدمات دیگر، انواع لمینیت ها، گود وبرجسته کردن ، هات استمپ (طلا کوب و …) ، ایجاد قالب های خاص و …
امروزه تنوع در تولید کارت ویزیت بسیار گسترش یافته و دیگر محدود به چند استاندارد خاص نیست به گونه ای که میتوان بر روی جنس های بیشماری کارت ویزیت تولید کرد از انواع مقوا گرفته تا فلز و چوب و ….

آیا بر روی سفارشات چاپ نظارت وجود دارد؟

ناظر چاپ در تمامی مراحل چاپ و پس از چاپ بر پروسه چاپ نظارت میکند تا بهترین تصمیمات اتخاذ گردد تا بهترین خروجی ممکن به سرانجام برسد.
در کلیه فرمهای اختصاصی امکان حضور طراح و ناظر چاپ مشتری نیز امکان پذیر می باشد.
موارد کلی که ناظر چاپ از درستی آن اطمینان حاصل میکند عبارتند از
رعایت استاندارد ها در لیتوگرافی و مراحل پیش از چاپ
انتخاب چاپخانه مناسب و توانمند جهت سفارش مورد نظر
رعایت استاندارد ها در چاپخانه (سالم بودن نوردها، لاستیک، PH ماشین ، نوع مرکب بکار رفته، دمای محیط و …)
زمانبندی مناسب برای مراحل مختلف چاپ
نظارت بر پروسه پس از چاپ و صحافی
توانایی اجرای مقررات و آیین نامه های شغلی و استانداردهای تضمین کیفیت

آیا مشکل شما حل شد ؟
اگر هنوز سوالاتی در ذهن دارید با ما تماس بگیرید

برای اطلاع از خبرها و مطالب دنیای تبلیغات و چاپ ، می توانید به کانال تلگرام چاپ زرد بپیوندید